BLOG

5 tipov, ako sa zbaviť fast fashion a začať s udržateľným šatníkom

 

 

Každý z nás má právo voľby, právo koho a akým spôsobom bude podporovať a ako sa bude rozhodovať pri každodenných situáciách. Práve sila, ktorou vie každé rozhodnutie jednotlivca v role zákazníka ovplyvniť aj odevný priemysel spočíva v kolektivite a pravidelnosti. Možno ste sa už zamysleli nad tým, aké dopady môže mať náš šatník a nakupovanie hromád oblečenia na našu planétu a životné prostredie a povedali ste si: „Chcem zmenu – vytvorím si udržateľnejší a ekologickejší šatník“.  Ak ste k tomuto rozhodnutiu dospeli, ste na správnej ceste a my Vám pomôžeme s tým, ako začať.

 

Predtým ako začneme, si odpovedzte na základnú otázku – „Čo vlastne znamená pojem udržateľný šatník?“. Nie, neznamená to, že musíte zahodiť všetko oblečenie, ktoré doma máte, pretože nie je ekologické, ani to, že sa zrieknete teplákov a budete nosiť len nohavice z ľanu. Budovanie udržateľného šatníka je vedomá snaha robiť informované rozhodnutia o výbere oblečenia a postupne meniť svoje zaužívané nákupné návyky. To znamená vzdelávať sa, informovať a byť informovaný. V tom, ako značky a maloobchodníci navrhujú, vyrábajú a distribuujú naše oblečenie. Vďaka tomu lepšie porozumieme uhlíkovej stope nášho oblečenia na planéte. Etický model módy tiež berie do úvahy pracovné podmienky všetkých zapojených do dodávateľského reťazca – od výroby látok, po šitie, potlač až po finálne úpravy a distribúciu. Pred kúpou akéhokoľvek kúsku do nášho šatníka si teda položte otázku: „Z akých materiálov sa daný kúsok skladá? Ako sa vyrobil a hlavne kto a v akých podmienkach ho vyrobil?“

 

 

 

 

Venovaním pozornosti týmto výrobným a distribučným procesom sa stávate uvedomelými spotrebiteľmi. V dôsledku toho si vytvárate túžbu vybudovať si udržateľný šatník, ktorý je investíciou do toho, čo nosíte. Takýto šatník obsahuje starostlivo upravené, hodnotné a originálne kúsky.

 

 

Ste pripravení na nový šatník? Poďme na to - tu je päť tipov ako si aj Vy môžete vytvoriť udržateľný šatník a cítiť sa vo svojom oblečení lepšie:

 

 

1. Nemysli na svoje oblečenie ako na „one-night stand“:

 

Koľko krát ste si pri nákupe oblečenia povedali – potrebujem na konkrétnu príležitosť tieto konkrétne šaty, ktoré si už viac pravdepodobne neoblečiem? Alebo – potrebujem len jeden konkrétny kúsok, konkrétnej farby, aby sa mi hodil s tým sakom, ktoré mi stojí v skrini už dva roky? Najmä ženy mnohokrát nakupujú oblečenie len na jedno použitie, pretože je v zľave, je lacné alebo sa jednoducho určite raz „zíde“. Keď Vás opäť prepadne chuť ísť nakupovať do nákupného centra, lebo sú letné zľavy a vy síce nič nepotrebujete, no ale veď.. len jedným očkom - zastavte sa. Spomaľte. Základom udržateľného šatníka a prvým krokom pri jeho tvorbe je práve vedomie, že nakupujete len v momente keď daný kúsok  naozaj potrebujete a nie z nudy. Nakupujete premyslene a pomaly – to je základom „slow fashion“.

 

2. "Slow down" a nakupuj premyslene a s rozumom.

 

Ak už Vás premôže chuť nakupovať a poviete si, že si chcete dopriať niečo nové – urobte to! Dajte si ale pozor, čo nakupujete a premyslite to. Práve premyslené nakupovanie nám umožňuje dokonca ušetriť a oblečenie si viac užiť. Ak si totiž dva, aj trikrát premyslíte, pozriete a zistíte všetky informácie o tom, čo si idete kúpiť, vaša túžba po danom kúsku sa zvyšuje a vy sa naň tešíme omnoho viac. Po nákupe si potom spokojne poviete, že ste si dopriali niečo nové, niečo pekné ale tiež niečo, čo má hodnotu a zmysel. Aj keď sa vám daný kúsok zdá na prvý pohľad drahší, nemusí to byť vždy pravda. Ak sa rozhodnete napr. pre tričko z fast fashion reťazca – na 99% si o mesiac kúpite ďalšie, a potom ďalšie a ďalšie. Prečo? Oblečenie z nekvalitných materiálov sa rýchlo sperie, poškodí, stratí farbu a tvar a po mesiaci sa stane nenositeľné. Dokonca tak, že sa ho hanbíte zaniesť aj do kontajneru s recyklovaným oblečením. Ak však vymeníte množstvo týchto nekvalitných tričiek za jedno, ktoré je z kvalitných materiálov a vydrží Vám roky, môžete sa spoľahnúť na to, že v konečnom dôsledku ušetríte, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Ušetríte nie len svoju výplatu ale HLAVNE aj našu planétu.

 

 

 

 

3. Spýtajte sa otázku – kto a ako moje oblečenie vyrobil?

 

Módna revolúcia udržateľnosti sa spustila práve v roku 2013, kedy sa po celom svete rozšírila obrovská kampaň po názvom „Who made my clothes?“. Ľudia sa po rokoch nakupovania lacného oblečenia začali konečne zamýšľať nad tým, kto ich oblečenie vlastne vyrobil? A ako? Pri kúpe nového oblečenia si teda odpovedzte na otázku, či poznáte odpovede na našu svätú trojicu : Kto & Ako & Z čoho? – vyrobil moje oblečenie? Na otázku „Kto a Ako“ sa odpoveď hľadá len veľmi ťažko, no aj tu existujú určité indície, ktoré Vám môžu pomôcť. Prvou je nakupovanie oblečenia od lokálnych dizajnérov a ľudí, ktoré oblečenie šijú samy. Nie, nehovoríme o Ferovi Mikloškovi, ani o róbe za tisíce eur. Hovoríme o malých, lokálnych dielňach a individuálnych dizajnéroch, ktorí svoje kúsky vyrábajú v malom, ale s láskou. Nájdete ich na Sashe alebo na DrobneStore. Ak však Vaše srdce zatúži po niečom inom, hľadajte oblečenie označené certifikátom „Fair wear“ – ferová výroba. Toto označenie je medzinárodné a uznávané po celom svete. Vypovedá o tom, že oblečenie ktoré nosí tento certfikát bolo vyrobené pri férových platových, životných a ľudských podmienkach, že za jeho tvorbu dostal pracovník plne a hodnotne zaplatené a hlavne – zakazuje detskú prácu, ktorá je bohužiaľ v rozvojových krajinách ešte stále bežná!  Pri otázke z čoho sa orientujte len na udržateľné a organické materiály. Ľahko sa totiž môže stať, že si kúpite oblečenie, ktoré síce niekto ušil, no použil tie isté materiály ako fast fashion a dopad na prostredie je teda menší, no stále obrovský. Pre ľahkú orientáciu medzi textilnými materiálmi odporúčame siahať po oblečení z organickej bavlny, z recyklovaného polyesteru a iných recyklovaných materiálov, z ľanu, merino vlny a iných.

 

4. Recyklujte svoje oblečenie – darujte, upravujte, prešívajte, tvorte.

 

Áno, kompletný šatník, ktorý ste si roky tvorili nevymeníte za 100% udržateľný zo dňa na deň. Malými krokmi však môžeme dať šancu aj veciam, ktoré už nenosíte. Nevyhadzujte. Oblečenie darujte niekomu, o kom viete, že ho potrebuje, ak nikoho takého nepoznáte, darujte ho na charitatívne účely priamo alebo ako poslednú možnosť ho vložte do kontajnera na recykláciu oblečenia. Ak si myslíte, žeby ste danú vec, ešte možno využili, skúste ju prerobiť, prešiť alebo inak upraviť a vdýchnite jej nový život.

 

 

 

5. Nakúpte z druhej ruky, keď máte náladu na niečo „nové“.

 

Ak naozaj potrebujete tie konkrétne šaty, na tu jednu konkrétnu príležitosť, ale žiadne organické neviete nájsť, skúste si niečo kúpiť z druhej ruky. Popýtajte sa kamošiek, či im niečo také nevisí v skrini a nechcú sa toho zbaviť, alebo pozrite bazáre na sociálnych sieťach – možností je neúrekom. Kúpou už noseného oblečenia môžete opäť smerovať udržateľnou cestou – ušetríte svoje peniaze a hlavne planétu. Kúpa v second hande je tiež lepšia voľba ak sa už neviete ubrániť tomu známemu pocitu, že si na „náladu“ potrebujete niečo nové naozaj kúpiť. Dajte im šancu a skúste svoje prvé kroky smerovať sem, budete prekvapené aké poklady tu môžete nájsť.

 

 

 

Na záver...

Z množstva značiek, z ktorých si dnes môžeme pri nákupe vyberať, sme pri výbere svojho šatníka naozaj rozmaznaní. Ceny sú stále dostupnejšie a to nás nabáda nakupovať stále viac a viac. Snaha uprednostniť vedomú spotrebu však znamená rozhodnúť sa byť súčasťou udržateľného a etického hnutia a prispieť k zmene. Zmenu v ohavných praktikách odevného priemyslu a zmiernenie dopadov na našu planétu môžeme priniesť spoločne, no začať musí každý sám – od seba. Budovanie udržateľného šatníka nie je také náročné, ako by sa mohlo zdať a preto neváhajte, začať môžete aj dnes.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Ing. Jaroslava Gondová